Polski English Ru Deutsch

Do czego służy folia budowlana?

24-01-2022

Niezbędna do przeprowadzania remontów czy stawiania obiektów od podstaw. Folia budowlana to produkt, którego wykorzystanie możemy zaobserwować również przy wykonywaniu niemal każdego rodzaju prac wykończeniowych. Artykuł ten dzięki swoim właściwościom pełni bardzo ważną rolę w wielu branżach. Niewielu jednak wie, że możemy wyróżnić kilka wariantów tego produktu, a każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. Do czego w takim razie służy folia budowlana i w jakich sytuacjach możemy z niej skorzystać?

Folia budowlana – do czego służy?

Nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, jeżeli stwierdzimy, że produkt ten przede wszystkim ma za zadanie zabezpieczać elementy wyposażenia czy konstrukcji przed ewentualnym wybrudzeniem lub zniszczeniem. Dzięki posiadanym właściwościom jest z reguły odporny na rozdarcia, a także działa jako świetny separator pomiędzy np. chronioną częścią obiektu, a substancjami chemicznymi mogącymi spowodować potencjalne szkody. Niemniej folia budowlana, którą widzimy na zewnątrz bloków czy odrestaurowywanych kamienic różni się nieco od tej, którą wykorzystuje się do przeprowadzania remontów w domach. W tym drugim przypadku najczęściej do czynienia mamy z malarskim rodzajem tego produktu, którego zadaniem jest zabezpieczenie podłogi czy rzeczy pozostawionych w mieszkaniu przed wybrudzeniem farbą lub gromadzeniem się pyłów i kurzu.

Rodzaje folii budowlanych oraz ich cechy charakterystyczne

Najczęściej możemy się spotkać z dwoma typami tego produktu: izolacyjnymi oraz ochronnymi. Pierwsze z wymienionych, jak sama nazwa wskazuje, służą odseparowywaniu np. nieremontowanych pomieszczeń od tych, w których prowadzone są prace. Można je spotkać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów. Rodzaj ochronny przeznaczony jest głównie do typowego zabezpieczania rzeczy przed uszkodzeniem lub zabrudzeniami. Są one zwykle grubsze niż izolacyjne, bowiem powinny być wytrzymałe na wszelkiego rodzaju rozdarcia. Dlatego materiałem, z którego są wytwarzane, jest polietylen. Folie izolacyjne najczęściej możemy spotkać w kolorze czarnym, który nie przepuszcza światła. Ochronne zaś, zazwyczaj są transparentne.

Projekt i wykonanie strony www: DUONET