Polski English Ru Deutsch

Jak prawidłowo zabezpieczyć powierzchnie folią malarską?

21-01-2022

Przeprowadzanie remontu na własną rękę nigdy nie jest łatwą sztuką. Wiedzą zwłaszcza o tym te osoby, które choć raz w życiu miały z nim do czynienia. Remont zazwyczaj “kosztuje” utratę nerwów, wystawia na próbę cierpliwość, a i tak bardzo często nie jest się w stanie uniknąć błędów podczas jego wykonywania. Jedną z najczęściej pojawiających się pomyłek jest niewłaściwe zabezpieczenie powierzchni, co powoduje, że meble czy okna ubrudzone są farbą służącą do pokrywania np. ścian. Z pomocą przychodzą nam jednak akcesoria, dzięki którym możemy być w stanie wystrzec się błędów. Do czego służą taśma i folia malarska i jak prawidłowo zabezpieczyć nimi powierzchnię?

Pierwsza zasada: wynieś to, co możesz

Zanim jednak przystąpisz do zabezpieczania wszelkich powierzchni folią malarską, zadbaj o to, by w remontowanym pomieszczeniu znajdowało się, jak najmniej przedmiotów, które są zbędne do jego przeprowadzenia. Wszystkie książki, luźne przedmioty np. wazony, obrazy czy zdjęcia warto zapakować w kartony i wynieść do innego pokoju, gdzie będą bezpiecznie czekały na ponowne ustawienie. To samo tyczy się również różnego rodzaju sprzętów elektronicznych, które także powinny zostać przeniesione. W ich przypadku, mimo że nie będą znajdować się „na pierwszej linii frontu”, powinno zastosować się folię malarską, w celu ich prawidłowego zabezpieczenia, gdyż kurz i pył mogą się do nich dostać nawet przez najmniejsze szczeliny.

Zasada druga: folia i taśma malarska są dobre na wszystko

Gdy już wyniesiesz wszystkie rzeczy, które możesz, należy zadbać o elementy wyposażenia, które pozostały, czyli meble, okna, oświetlenie i podłogi. Z tej listy w pierwszej kolejności powinno zabezpieczyć się ostatnie z wymienionych. Podłoga wymaga naprawdę solidnej ochrony, dlatego warto wybrać do jej zabezpieczenia najgrubszą na rynku folię malarską LDPE. W przypadku użycia w remontowanym pomieszczeniu ciężkich sprzętów powinno się wzmocnić ją dodatkowo tekturą. Do zabezpieczenia okien przyda się folia malarska odporna na słońce oraz wilgoć. Nie obędzie się również bez taśm, które pozwolą na szczelne zakrycie każdej szpary. Te same akcesoria będą przydatne do ochrony gniazdek, elementów oświetlenia czy np. czujników alarmowych przed dostaniem się kurzu i pyłów. Nie powinno się zapominać również o zabezpieczeniu kaloryferów.

 

Projekt i wykonanie strony www: DUONET