Polski English Ru Deutsch

Co można zrobić z regranulatu plastikowego?

22-09-2023

Coraz więcej firm widzi konieczność ograniczania ilości produkowanych odpadów i korzystania z możliwości, jakie daje nowoczesny recykling. Tyczy się to przede wszystkim najbardziej niebezpiecznych dla środowiska odpadów, produkowanych z tworzyw sztucznych, jak różnego rodzaju opakowania foliowe.

Regranulat PE świetnie wpasowuje się w obecne proekologiczne trendy, stosowane chętnie przez kolejnych przedsiębiorców. W takim razie co można zrobić z regranulatu PE i dlaczego na rynku zdobywa on tylu zwolenników?

Regranulat PE – co to jest?

Odpowiadając w dużym uproszczeniu na pytanie o regranulat PE – co to jest – można powiedzieć, że to poddane recyklingowi odpady wyprodukowane z innych tworzyw sztucznych. Regranulacja oznacza odtworzenie pierwotnego kształtu surowca, z jakiego zostały wykonane np. foliowe opakowania, stosowane w wielu branżach przemysłu. Finalny produkt przybiera kształt niewielkich pastylek, może występować w różnych kolorach. Jakość regranulatu PE zależy m.in. od dokładności podczas selekcji odpadów.

W zależności od poddawanych recyklingowi odpadów, można wyodrębnić m.in. takie tworzywa jak:

  • regranulat PP, wytworzony z polipropylenu;

  • regranulat HDPE, wytworzony z polietylenu – najbardziej charakterystyczna jest dla niego duża gęstość, odporność na działanie substancji chemicznych, jak kwasy i zasady oraz soli, a także wytrzymałość na niskie temperatury;

  • regranulat LDPE, również przetwarzany z odpadów wykonanych z polietylenu – to zdecydowanie najbardziej uniwersalny rodzaj tego surowca, o bardzo szerokim zastosowaniu.

Szerokie zastosowanie regranulatu PE

Ze względu na swoje właściwości, regranulat PE wykorzystywany jest w wielu branżach przemysłowych. Jakość przetworzonego surowca pozwala na jego ponowne zastosowanie w procesie produkcji. Dzięki regranulatowi od producenta można stworzyć wyposażenie sklepów oraz magazynów – regały, skrzynki, pojemniki, koszyki. Spora część surowca przeznaczana jest do produkcji opakowań i worków foliowych, w tym tych wielokrotnego użytku, ale też worków na śmieci i opakowań.

Niektórych może zaskoczyć, co jeszcze można zrobić z regranulatu PE. Na liście możliwych zastosowań znalazły się bowiem beczki, kanistry, wiadra, a nawet rury. Duża część regranulatu stanowi surowiec do tworzenia pojemników na kosmetyki oraz plastikowych mebli ogrodowych.

Dlaczego korzystanie z regranulatu PE ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne?

Wykorzystanie w produkcji opakowań regranulatu PE ma wiele pozytywnych stron. Przede wszystkim tworzywo sztuczne, niezbędne do jego stworzenia, pozyskiwane jest zazwyczaj z odpadów komunalnych. Przyczynia się to do ochrony środowiska i dbałości o czystość w najbliższej okolicy. Śmieci przetwarzane są w ściśle kontrolowanych warunkach, co wpływa z jednej strony na jakość finalnego produktu, jak i na bezpieczeństwo. Firmy przystosowane do recyklingu tworzyw sztucznych i ich przetwarzania na regranulat PE trzymają się ściśle określonych prawem przepisów, dokładając swoją cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego.

Korzystanie przez firmy z takiego rozwiązania pozwala również na redukcję kosztów wytwórstwa. Jeśli w danej branży wykorzystuje się regranulat PE, producent ponosi mniejsze koszty zakupu materiału. Surowiec pochodzący z recyklingu jest ekologiczny, a do tego znacznie tańszy od swojego tradycyjnego odpowiednika.

Projekt i wykonanie strony www: DUONET