Polski English Ru Deutsch

Jaką grubość folii budowlanej wybrać?

22-09-2023

Folie budowlane, dostępne na rynku w kilku wariantach grubości, od 0,15 do 0,5 mm, stosowane są przede wszystkim w celu zaizolowania podłoża lub ochrony przed zabrudzeniami. Konkretny rodzaj materiału powinien być dopasowany do miejsca i materiałów, z jakimi ma współpracować, a także ich przeznaczenia.

To, jaką grubość folii budowlanej należy wybrać i zastosować, jest bardzo ważne. Nieprawidłowo dopasowany materiał może przyczynić się do powstania nieodwracalnych szkód. Czym zatem kierować się przy zakupie?

Profesjonalne folia budowlana – czym jest?

Nowoczesne folie budowlane produkowane są z różnych surowców, takich jak PVC (polichlorek winylu), PP (polipropylen), FPO (elastomer poliolefinowy) lub EPDM na bazie kauczuku. Z kolei ta najpopularniejsza budowlana folia ochronna produkowana jest z PE, czyli polietylenu lub przy wykorzystaniu metody rozdmuchu polietylenu o bardzo niskiej gęstości. Do konkretnych prac należy zawsze wybrać dedykowaną grubość folii budowlanej.

Rodzaje folii budowlanej i jej grubości

W sprzedaży można dostać kilka rodzajów folii budowlanej, charakteryzujących się różną grubością i odmiennymi właściwościami izolacyjnymi. Inwestorzy, będący w trakcie prac budowlanych czy remontowo-wykończeniowych, powinni znać takie opcje, jak:

  • klasyczna folia budowlana PE;

  • folia dachowa, nazywana też membraną dachową;

  • folia paroizolacyjna, przeznaczona do zabezpieczania przed działaniem wilgoci wewnątrz konstrukcji;

  • folie typowo ochronne, wykonane z tworzywa PE,

  • folie przeznaczone pod fundamenty,

  • folie kubełkowe.

Jaką folię budowlaną stosować w swoich inwestycjach?

Profesjonalne folie budowlane mają bardzo szerokie zastosowanie. Już klasyczna, czarna folia budowlana gruba może być wykorzystana pod posadzki, podłogi, wylewki oraz pod fundamenty do zaizolowania podłoża przed wilgocią. W przypadku posadzek i podłóg wystarczy, aby folia paroizolacyjna, chroniąca przed skutkami kondensacji wilgoci, miała grubość od 0,1 do 0,3 mm; w przypadku zastosowania zwykłej folii izolacyjnej, jej grubość powinna mieć minimum 0,2 – 0,5 mm.

Do izolacji podłóg na gruncie najlepiej zastosować folię budowlaną 0,5 mm. Z kolei gruba folia budowlana 1 mm – 1,5 mm będzie nadawać się pod fundamenty, które zabezpieczy przed wpływem działania np. wód gruntowych. Folia izolacyjna budowlana stosowana jest też powszechnie w konstrukcjach dachów jako ochrona przed wiatrem, a także w miejscach wystawionych na działanie deszczu czy w ścianach pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, przeciwdziałając tym samym rozwojowi pleśni i grzybów.

Jak działają folie budowlane?

To, jaka grubość folii budowlanej zostanie zastosowana w konkretnym przypadku, determinuje efekty, jakie pozwoli uzyskać. Folie paroizolacyjne zostały stworzone po to, by chronić przed przenikaniem pary wodnej, wytwarzającej się na poziomie domu, do drewnianej konstrukcji dachu, która mogłaby ulec szybszej degradacji i stać się idealnym środowiskiem dla rozwoju pleśni. Ten rodzaj materiału kładzie się od strony wnętrza domu.

W przypadku folii izolacyjne budowlanej, dedykowanej pod posadzki i podłogi, jej głównym zadaniem jest izolacja termiczna oraz zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci z podłoża. W tym wypadku fakt, jaką grubość folii budowlanej wybrać, zależy od rodzaju materiału, z jakiego jest zrobiona oraz od charakteru pomieszczenia, w jakim ma być położona.

Gruba folia budowlana 1 mm oraz folie kubełkowe, ze względu na swoje właściwości, dedykowane są pod fundamenty. One również mają skutecznie zabezpieczać kolejne powstające warstwy przed działaniem wód gruntowych i wilgoci występującej naturalnie w podłożu.

Projekt i wykonanie strony www: DUONET